Térjünk át az 'újabb generációra'. Ami valójában nem egy ugrás, hanem három (10.04-10.10-11.04-11.10).
Na de miért is került elő a Debian? És hol a Linux Mint?
Az elsőre a válasz egyszerű: A 6-os Debian (Squeeze) 2011. februárjában jelent meg, tehát ideillő generáció (jó, igazából a 11.04-es Kubuntuhoz áll közelebb). Eddig azért nem próbáltam Debiant, mert az 5-ös (Lenny) támogatása 2012 februárjában megszűnik, így nem sok értelme volna.
Linux Mint pedig most azért nincs, mert a 11-esnek nem volt KDE-s kiadása (a 10-esnek volt, de DVD-s, és csak 2012 áprilisig támogatva), és úgy tűnik a 12-esnek sem lesz. Azt pletykálják, hogy a KDE-s verzió is az LMDE-n (Linux Mint Debian Edition, ami egy rolling release) fog alapulni, nem pedig az Ubuntu-n.
Az újabb generációhoz vinyót cserélek, egy 8 GB-osra, mert az Ubuntuk már 5+ GB-ot kérnek telepítéshez, megelőzöm a sorozatos problémákat. ;-)
A Debian hardverigényét nem is próbálom keresni, annyira széles sávon van megadva, annyira sokféle, teljesen rugalmasan kezelik. (A release egész pontosan: Debian 6.0.3.)
A Kubuntu 11.10 erősen határesetnek tűnik, a javasoltként megadott 1 GHz CPU, 1 GB RAM és 15 GB HDD árulkodó. De nem lep meg, sejtettem. (Minimumként 512 MB RAM-ot és 5 GB HDD-t írnak, ezért merem egyáltalán kipróbálni.)
Utóbbival kezdtem. Szép. Az elvárásokhoz képest jól megy (erős 3/5 az csak), de a számok nem hazudnak: 2 perc 10 másodperc bootidő, és 280 MB alapban fogyasztott RAM. A menü túl összetett - bár szép - , minden bele van integrálva (programok, legutóbb használt, kikapcs, "sajátgép") és a grafikával valami nem stimmel, 'hiányosak' az ablakok, nem bírja megjeleníteni őket. Ezen állítottam, 'butítottam' a megjelenítésen (egyszer szólt is, hogy az effektek le lettek tiltva), így jó lett.
Szoftveresen jól ellátott, 3-as kernel, Libre Office és Firefox 8, utóbbiak természetesen mind magyar nyelvűek. Sajnos hiába szedi a lábát, jól érezhető, hogy erre a gépre nem való a 11.10.
A screenshot-ot szándékosan a frissítések előtt csináltam, hogy látszódjon a Windows-ból ismerős kis sárga felkiáltójeles pajzs. :-)
A Debiannak az a híre, hogy fapados, a tárolókban az elérhető szoftverek 'elavultak', nehezen kezelhető, nem kezdőknek való. Ez talán így is volt korábban. A 6-os (Squeeze) telepítése azonban majdnem annyira egyszerű, mint egy Ubuntu-é, teljesen egyértelmű, csak több lépésből áll.
A háttérkép gyerekes. Az egész jóval gyorsabb, a menü is (ezen igazítottam itt is, kicsit 'butábbra'), a rendszer is (1 perc 45 másodperc bootidő és 170 MB alapban fogyasztott RAM). Ránézésre mint a Kubuntu (persze, hiszen a KDE ugyanaz), csak alkalmazásokból van kevesebb, és ami van is, az valóban régebbi (Openoffice, 3.5-ös Firefox, bocsánat, Iceweasel). Az autologint is csak pár perc olvasás-faragás után sikerült összehozni. A Debian valóban kevésbé (kezdő) felhasználóbarát, de nagyon sokat fejlődött OOB terén, ez tagadhatatlan. A magyar nyelv terén is kifogástalan.
Melyiket? Hát, a Kubuntu naprakészebb csomagjai vonzóak, de akit nem zavar, hogy nem a legújabbat használja mindenből, és néha hajlandó (és tud is) kotorászni a parancssorban, az cserébe jóval gyorsabb rendszert kap a Debiannal. Már ha KDE-et szeretne. Ami szép, ez egyértelmű. Az egybegyúrt menü végül is jó is, rossz is, minden benne van, ez jó, de ezért néha túlságosan sok almenüt kell végignézni valamit keresve (a leggyakrabban használtak persze könnyen hozzáférhetőek).
A KDE-hez a vas leginkább grafikusan kevés, mindkét esetben butítanom kellett az Oxygen témán, hogy használhatóbb legyen, a Kubuntunál többet is, ott megjelenítési bajok voltak.
Honlap: http://www.debian.org/, http://www.kubuntu.org/
Distrowatch: http://distrowatch.com/table.php?distribution=debian, http://distrowatch.com/table.php?distribution=kubuntu
Utolsó kommentek