HTML

Linux régi gépre

Saját célra keresek linux disztribúciót régi gépre. Megosztom tapasztalataimat, hátha másnak is jól jön, vagy én kapok jobb tippet. (Mielőtt hozzászólsz, légy szíves itt lejjebb elolvasni a README-t.)

Utolsó kommentek

  • bonifac: Kimaradt a Slackware és a Mageia. (2024.05.30. 14:26) 32 bit
  • bonifac: @rcmasina: Ilyen listát nem tudok, a 7.2-es fóru... (2012.10.14. 21:59) Off 1: FreeNAS 7
  • rcmasina: @bonifac: Köszönöm a választ !Tudnál valamilyen ... (2012.10.14. 20:23) Off 1: FreeNAS 7
  • bonifac: @rcmasina: A kártyádnak Linux támogatása van, de... (2012.10.14. 10:39) Off 1: FreeNAS 7
  • rcmasina: @dslll: Szia ! Rég nem jártam erre.Nincs véletle... (2012.10.13. 21:39) Off 1: FreeNAS 7
  • Utolsó 20

Debian 6 LXDE, Lubuntu 11.10 és Linux Mint 12 LXDE

2012.03.24. 18:00 :: dslll

A majd' egy hónap kimaradás az LXDE-sekkel azon egyszerű oknál fogva történt, hogy meg akartam várni a Mint 12 LXDE-t. (Ami március 9-én jelent meg.)
Itt már nem a Debian 6.0.3-at telepítettem, hanem a 6.0.4-et.

Hardverkövetelmények: A Debiant ugye hagyjuk :-), a Lubuntu esetében csak a RAM-ot adják meg, ami 128 MB (erre kíváncsi leszek), a Mint 12 LXDE 256 MB RAM-ot és 5 GB HDD-t kér.

Debian: a telepítés sima, egyszerű, OOB. Fapad, egyszerű, semmi extra. A magyarságon volna mit javítani. A szoftverek régiek (Firefox/Iceweasel 3.5, OpenOffice 3.2). A bootidő 45 mp, az alapban fogyasztott RAM 56 MB. Kb. annyival gyorsabb az Xfce-snél, amennyivel fapadosabb.




Lubuntu 11.10: A telepítő gyors, keveset kérdez (az újabb fajta Ubuntus). Egész jól beszél magyarul. Fapad, de LXDE-hez képest szép. Az alapértelmezett alkalmazások jobban tetszenek, mint a Debianban (Abiword, Gnumeric, Chromium), a bootidő lényegében ugyanannyi, mint annál, az alapban fogyasztott RAM viszont több, 74 MB. (A htop egyszerűen nem jelent meg, conky-val mértem.)

 
Linux Mint 12 LXDE: Nagyon rosszul indult. Nem jött be a desktop - mármint a telepítőé, nem a feltelepített rendszeré! - , csak egy parancssort kaptam. Azt megpróbáltam, hogy a bootnál nyomtam egy Esc-et, a menüből compatibility mode-ot választottam - ebben van egy xforcevesa - , de az eredmény sajnos ugyanaz lett. A boot screen méretéből és elhelyezkedéséből ítélve legalább 1280x1024-ben akarhat indítani, talán az a baj. (Itt hívnám fel a release announcement-ben szereplő "system requirements: ... Graphics card capable of 800×600 resolution" sorra.) X11-et nem voltam hajlandó hegeszteni, az úgy naaagyon nem OOB. Aztán némi olvasgatás segített. A promptba egy "sudo ldxm" kell, és elindul. Siralmas.

Aztán jó minden. A magyarság nem tökéletes, van Java, Firefox 11 (ami angol, annak ellenére, hogy a magyar nyelvű csomag fent van). Abiword és Gnumeric van, de tehetnék fel LibreOffice-t. LXDE-hez képest szép, de meglepően rosszak a számok, 70 mp bootidő és 102 MB alapban evett RAM (a htop itt sem jelent meg).




A hármat együtt nézve érdekesen tartják az irányt, miszerint minél szebb és újabb alkalmazásokat kínál, annál lassabb. (Na nem mintha a Mint iszonyat erőművet követelne, csak a többihez képest.)
A hiányos magyarságért kár - úgy tűnik ez az LXDE sajátja - , Debianból én továbbra is az Xfce-set preferálom az LXDE-vel szemben, a másik kettő helyett meg még mindig a Mint 9 LXDE-t tenném fel hamarabb.


Honlap: http://www.debian.org/, http://lubuntu.net/http://www.linuxmint.com/edition.php?id=98,
Distrowatch: http://distrowatch.com/table.php?distribution=debian, http://distrowatch.com/table.php?distribution=mint, http://distrowatch.com/table.php?distribution=lubuntu

Szólj hozzá!

Címkék: debian ubuntu lxde

A bejegyzés trackback címe:

https://lightlinux.blog.hu/api/trackback/id/tr973402878

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása